WULKANY I TRZĘSIENIA ZIEMI NA ISLANDII

Na tej lekcji dowiesz się czym jest litosfera. Poznasz nazwy płyt litosfery oraz ich położenie. Dowiesz się jak powstają trzęsienia ziemi i wulkany oraz dlaczego Islandia jest wyjątkową wyspą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PODZIAŁ POLITYCZNY EUROPY.

Historia kontynentu europejskiego była bardzo burzliwa. Na przestrzeni wieków granice państw w Europie zmieniały się. Jedne państwa dzieliły się, inne łączyły, a jeszcze inne zmieniały swoje nazwy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ROZMIESZCZENIE LUDNOŚCI. STARZENIE SIĘ SPOŁECZEŃSTW.

Rozmieszczenie ludności na świecie nie jest równomierne. Wpływ na to ma wiele czynników: przyrodniczych, społecznych i politycznych.
A jak to wygląda w Europie? Dowiesz się na tej lekcji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ 

ZRÓŻNICOWANIE LUDNOŚCI EUROPY. MIGRACJE.

W Europie żyje około 740 milinów osób. Ludność naszego kontynentu jest bardzo zróżnicowana pod względem kulturowym, wyznaniowym
i językowym. Zróżnicowanie to stale wzrasta. Dlaczego tak się dzieje?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

WIELKIE MIASTA EUROPY: PARYŻ I LONDYN

Na tej lekcji dowiesz się co to jest urbanizacja oraz jakie są największe miasta świata i Europy. Nauczysz się opisywać cechy krajobrazu wielkich miast. Poznasz atrakcje turystyczne Paryża i Londynu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ROLNICTWO DANII I WĘGIER

Gospodarka dzieli się na 3 sektory: rolnictwo, przemysł, usługi. Podczas tej lekcji, na przykładzie Dani i Węgier, dowiesz się czym zajmuje się rolnictwo i jakie warunki wpływają na rozwój rolnictwa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

PRZEMYSŁ I USŁUGI WE FRANCJI

Podczas tej lekcji, na przykładzie Francji, dowiesz się czym jest przemysł i czym są usługi. Poznasz warunki rozwoju przemysłu oraz podstawowe działy przemysłu i usług. Dowiesz się co to są technopolie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ENERGETYKA W EUROPIE

Na tej lekcji dowiesz się jake są źródła energii. Co to są elektrownie, rodzaje elektrowni oraz ich wady i zalety. Poznasz strukturę produkcji energii w wybranych krajach Europy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

WSPÓŁCZESNE PROBLEMY UKRAINY

Ukraina jest dużym państwem w Europie Wschodniej – drugim największym na naszym kontynencie, po Federacji Rosyjskiej. Uzyskała niepodległość w 1991 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ZRÓŻNICOWANIE PRZYRODNICZE I GOSPODARCZE ROSJI

Federacja Rosyjska (w skrócie – Rosja) leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Powierzchnia kraju wynosi ponad 17 mln km², czyli więcej niż cała Europa i jest ok. 55 razy większa od Polski.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ