Warunki produkcji energii z różnych źródeł

1. Źródła energii dzieli się na:

• nieodnawialne (węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, energia jądrowa)
• odnawialne (energia słoneczna, energia wód, energia geotermalna, energia wiatru, biomasa, biogaz)

2. W Polsce najwięcej energii uzyskuje się z elektrowni cieplnych wykorzystujących węgiel kamienny i węgiel brunatny. Najwięcej mamy elektrowni opalanych węglem kamiennym w związku z występowaniem dużych zasobów tego surowca oraz możliwością transportu na duże odległości.

3. Największa elektrownia w Polsce to elektrownia „Bełchatów" opalana węglem brunatnym. Elektrownie wykorzystujące węgiel brunatny powstają w pobliżu miejsc występowania tego surowca ze względu na brak możliwości jego transportu na większe odległości (spowodowane właściwościami tego węgla).

4. W Polsce, między innymi dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, rozwija się energetyka wykorzystująca tzw. OZE (Odnawialne Źródła Energii). Są to głównie:
• farmy wiatrowe w województwie pomorskim i województwie łódzkim (ze względu na bardzo dobre warunki wiatrowe),
• kolektory słoneczne wykorzystujące energię słoneczną (powstają na terenie całego kraju).

5. W naszym kraju istnieją także elektrownie wodne szczytowo-pompowe wykorzystujące duży spadek rzek oraz elektrownie przepływowe wykorzystujące energię wód płynących.

6. W niewielkim stopniu wykorzystuje się energię geotermalną z wnętrza Ziemi. Jest to związane z budową geologiczną naszego kraju i wysokimi kosztami wydobycia wód termalnych. Największe geotermie mieszczą się w województwie Łódzkim.