DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

swiety-patryk-ruchomy-obrazek-0086

 

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest co roku 17 marca. Na pamiątkę śmierci świętego, który zmarł tego dnia w 461 roku w Armagh.

17 marca cała Irlandia oraz Irlandia Północna, Nowa Funlandia i Labrador, Nigeria, Montserrat celebrują Dzień Świętego Patryka. Kolorem przewodnim tej uroczystości jest zielony. Barwa ta ma oznaczać katolików. Na fladze Irlandii widnieje właśnie kolor zielony, a także pomarańczowy i biały, co nie jest przypadkiem. Pomarańczowy oznacza bowiem protestantów, natomiast barwa biała symbolizuje pokój między katolikami i protestantami. Kolor zielony to barwa narodowa Irlandii, która też przeważa w krajobrazie całej wyspy. Głównym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna, czyli shamrock. Wiele firm w swoim logo posiada trójlistną koniczynę, jako znak przynależności do Irlandii. Nawet Gwardia Irlandzka posiada ten symbol na swoich czapkach. Według legendy, podczas jednej z misji święty Patryk posłużył się trójlistną, zieloną koniczyną, aby przedstawić Trójcę Świętą. Kolejnym znanym symbolem Dnia Świętego Patryka jest Leprechaun, czyli skrzat z Irlandii. Leprechaun to stworzenie mityczne zamieszkujące Irlandię, nosi zielone odzienie oraz kapelusz.

Z okazji święta w Irlandii organizowane są liczne parady, festyny, imprezy czy uliczne pochody, aby uczcić pamięć duchownego. Dzień, w którym obchodzi się jego wspomnienie, jest wolny od pracy. Legend na temat życia świętego Patryka jest bardzo dużo. Dzięki świętemu Irlandia otrzymała chrzest jako kraj, a wielu jej mieszkańców nawróciło się i zostało chrześcijanami. Z historii można wyczytać, iż święty Patryk był człowiekiem niosącym dobro innym, dlatego dziś jest tak znany i często brany za wzór.

Irlandia

  • Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskana została 6 grudnia 1921 roku.
  • Gęstość zaludnienia wynosi 71,4 osób/km² (2022).
  • Kraj ten jest 4,5 razy mniejszy od Polski.
  • Główną religią jest katolicyzm, 84%.
  • Najwyższym szczytem jest Carrantuohill 1041 m n.p.m.
  • Najdłuższą rzeką jest Shannon 386 km.
  • Stolicą Irlandii jest Dublin.
  • Na terenie Irlandii znajduje się 6 parków narodowych. Największym z nich jest Park Narodowy Ballycroy, który rozciąga się na terenach górskich i mokradłach.

Wyspa jest trzecią co do wielkości w Europie. położone są na niej dwa państwa: Irlandia oraz Irlandia Północna, która jest częścią Wielkiej Brytanii. Prowadzi to do wielu niezgodności politycznych, gdyż wielu mieszkańców Irlandii Północnej utożsamia się z kulturą irlandzką.

Ciekawostki o Irlandii

·       Popularny serial, Gra o tron, w dużej mierze kręcony był właśnie w Irlandii Północnej.

·       W Irlandii wierzy się, że osoby urodzone w Dniu św. Patryka, cieszą się niespotykanym szczęściem.

·       W Irlandii nie ma węży. Zgodnie z krążącą legendą, jest to zasługa patrona Irlandii, św. Patryka.

·       Irlandczycy mają swoją wersję igrzysk olimpijskich, które nazywają się Tailteann Games.

·       Jedną z największych atrakcji kraju jest grobowiec Newgrange. Obiekt ten wybudowany został około 3200 roku p.n.e., co czyni go najstarszym znanym grobowcem z systemem korytarzy na świecie. Newgrage jest o kilkaset lat starszy niż piramidy w Gizie!

·       Irlandzcy muzycy aż siedmiokrotnie zwyciężyli w Konkursie Piosenki Eurowizji – to najwięcej w historii całego festiwalu!

·       Ciekawą irlandzką tradycją jest obchodzenie Święta Naleśnika. To z tej okazji – tuż przed Wielkim Postem – Irlandczycy zjadają ogromne ilości słodkich, bardzo kalorycznych naleśników.

·       Zwiedzając Irlandię, warto odwiedzić pobliską wysepkę Lambay, gdzie można podziwiać żyjące na wolności kangury.

swiety-patryk-ruchomy-obrazek-0059

żródło animacji: gify.net