Produkcja roślinna

Produkcja roślinna

1. Około 60% powierzchni Polski zajmują tereny wykorzystywane rolniczo czyli użytki rolne (są to: grunty orne, łąki, pastwiska i sady).
Na rozmieszczenie upraw mają wpływ:
warunki glebowe i wodne,
struktura wielkościowa gospodarstw,
bliskość rynku zbytu,
zasoby siły roboczej.
2. W strukturze upraw w Polsce dominują zboża głównie pszenica (zajmuje największą powierzchnię upraw), a także żyto, pszenżyto i jęczmień (do produkcji pasz i piwa). Polska jest w czołówce państw UE jeśli chodzi o uprawę tych zbóż – w przypadku pszenżyta nasz kraj jest światowym liderem w uprawie tego zboża. W Polsce uprawia się także:
rośliny żywieniowe – ziemniaki,
rośliny przemysłowe – głównie rzepak i buraki cukrowe oraz rzepik, len, tytoń, chmiel.
3. Polska jest ważnym producentem warzyw i owoców w Europie. Największe skupiska upraw warzyw to okolice dużych miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź) z przewagą uprawy warzyw takich jak: kapusta, kalafior, cebula, ogórki, pomidory. Najwięcej sadów znajduje się na Nizinie Mazowieckiej (pomiędzy Łowiczem, Grójcem i Górą Kalwarią) oraz w Kotlinie Sądeckiej, w okolicach Sandomierza i na Lubelszczyźnie. Dominuje tam uprawa jabłek, śliwek, wiśni, czereśni.
4. Ważne terminy:
Zbiory – całkowita ilość zebranych płodów rolnych wyrażana najczęściej w tonach.
Plony to – ilość płodów rolnych uzyskana z jednostki powierzchni (np. hektara), najczęściej wyrażana w decytonach na hektar (dt/ha).
Areał – powierzchnia gruntów wykorzystywanych pod uprawę danej rośliny.