Struktura narodowościowa i społeczności etniczne.

Struktura narodowościowa i społeczności etniczne.

Naród to trwała wspólnota ludzka wytworzona na podstawie wspólnych losów historycznych, kultury, języka, terytorium świadoma własnej odrębności spośród innych narodów.
Przed II wojną światową Polska była krajem wielonarodowym. Mniejszości narodowe stanowiły ok. 36% mieszkańców naszego kraju. Byli to głównie Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Niemcy. Po 1945 roku Polska stałą się państwem niemal jednolitym narodowo. Nastąpiło to w wyniku:
zbrodniczej działalności hitlerowskich Niemiec,
powojennych zmian granic,
masowych przesiedleń,
migracji.

Obecnie zaledwie ok 1.5% mieszkańców Polski deklaruje swoją przynależność do mniejszości narodowych. Najliczniejsze mniejszości to:
Niemcy – województwa: opolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie
Białorusini – część województwa podlaskiego
Ukraińcy – warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie , podkarpackie
Litwini – podlaskie
Rosjanie – mazowieckie, dolnośląskie, podlaskie
Wietnamczycy – mazowieckie.

Mniejszość etniczna, która jest osiedlona na terytorium innej zbiorowości i wyróżnia się odrębnym pochodzeniem i kulturą, a często także językiem i religią. Nie mają swojego kraju i nie utożsamiają się z innym narodem.
Wśród mniejszości etnicznych najliczniej w Polsce występują Romowie (małopolskie, dolnośląskie, mazowieckie ) i Łemkowie (dolnośląskie, małopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie).

Społeczność etniczna to grupa społeczna danej narodowości, która cechuje się świadomością odrębności językowej (gwary), kulturowej (stroje, architektura, obyczaje) i historycznej. Społeczności etniczne za swoją ojczyznę uznają kraj, na obszarze którego mieszkają, np.: Ślązacy, Kaszubi, Podhalanie, Łowiczanie, Kurpie.

Polskę uważa się także jako kraj jednolity wyznaniowo, choć na terenie naszego kraju zamieszkują społeczności różnych wyznań religijnych. Obecnie najwięcej mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego (87,6%). Swoich wyznawców ma także:
Kościół prawosławny
Związek Wyznania Świadków Jehowy
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Islam (Muzułmanie)
Judaizm (Żydzi)